Форма входа

Поиск

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Главная » Статьи » Мои статьи

Аллергический конъюнктивит: профилактика, симптоматика, основные направления лечебных мероприятий.

Актуальність захворювання

Алергічний кон'юнктивит - захворювання, що характеризується алергічним запаленням кон'юнктиви очей, викликане етіологічно значущим алергеном.

Алергічні захворювання очей є важливою проблемою офтальмології та алергології, і за даними іноземних епідеміологічних досліджень їх поширеність серед населення західних країн становить близько 15-20%. Аналіз недавно проведеного в США дослідження Third National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES III) показав, що такі симптоми, як «епізоди сльозотечі, свербіння очей протягом останніх 12 місяців» турбують 40% дорослої популяції, причому показники поширеності подібних симптомів з віком достовірно не змінювалися.

Клінічні симптоми алергічних кон'юнктивитов обумовлені реакціями гіперчутливості, що запускаються імунологічними механізмами.

 

Профілактика алергічних кон'юнктивітів.

Заходи профілактики алергічних кон'юнктивітів повинні розроблятися лікарем спільно з пацієнтом. На державному рівні необхідно проводити інформатизацію населення, розробляти методичні рекомендації з профілактики алергічних захворюваннь.

Первинна профілактика повинна бути спрямована на попередження розвитку алергічного кон'юнктивіту і складається із таких заходів:

1. Повинна включати формування у пацієнтів грамотного ставлення до свого здоров'я, знайомства з причинами і механізмами розвитку захворювання на основі інформації про особливості розвитку алергічного кон'юнктивіту, можливих етіологічних і провокуючих факторах, необхідності проведення елімінаційних заходів та обов'язкового виконання призначень лікаря;

2. Первинну профілактику слід проводити починаючи з періоду вагітності та з перших днів життя. Під час вагітності необхідно забезпечити правильне і різноманітне харчування, відповідне за обсягом і співвідношенню харчових інгредієнтів віку, масі тіла, супутнім захворюванням і енергетичним витратам. Потрібно відмовитись від активного і пасивного куріння та ін;

3. Необхідно боротися і підтримувати мотивацію за грудне вигодовування дітей;

4. Для немовлят і дітей з високим ризиком розвитку астми та алергії (до них належать діти з сімей, де хоча б один з батьків або братів чи сестер має алергію) існують багатосторонні заходи, щодо зменшення впливу в ранній період життя алергізуючих факторів таких як кліщів, домашнього пилу. (Наприклад: постільні чохли і спеціальні покриття для батьківського та дитячого ліжка, прання постільних приналежностей і м'яких іграшок при температурі що перевищує 60 градусів, використання акарицидів, гладкі підлоги без килимів і т. д.).

 

Вторинна профілактика. Профілактика загострення алергічного кон'юнктивіту у тих осіб, які страждають алергією. Має такі складові частини:

1. Ретельний збір і аналіз алергологічного, фармакологічного і харчового анамнезу;

2. Максимальне обмеження контакту з причинно-значущим алергеном;

3. Відмова від прийому лікарських препаратів, виготовлених, або які містять рослинну сировину, пацієнтам із сезонним алергічним кон'юнктивітом який обумовлений сенсибілізацією до пилку рослин. Пацієнтам з алергічним кон'юнктивітом, обумовленим сенсибилизацією до медикаментів, не призначають такі лікарські препарати і подібні з ними за хімічною структурою. Необхідно враховувати синоніми ліків, оскільки лікарський препарат, вироблений різними фірмами, може мати різні торгові назви;

4. Відмова від використання косметичними засобами, що містять рослинну сировину пацієнтам із сезонним алергічним кон'юнктивітом, обумовленим сенсибілізацією до пилку рослин.;

5. Відмова від вживання харчових продуктів рослинного походження, які мають перехресні реакції з причинно-значущими пилковими або грибковими алергенами.

 

Третинна профілактика. Важлива для осіб, які перенесли важкі, ускладнені прояви алергічного кон'юнктивіту. Включає розробку заходів щодо довготривалого контролю над симптомами захворювання:

1. Постійне спостереження у алерголога-імунолога;

2. Наявність у пацієнта плану лікування (у письмовому вигляді);

3. Навчання та тренінг пацієнтів, у тому числі в алергологічних школах. Всім пацієнтам з алергічним кон'юнктивітом необхідно створювати «Паспорт хворого алергічним захворюванням».

 

Діагностика алергічного кон'юнктивіту

Діагноз грунтується на результаті аналіза комплексного обстеження, який включає в себе наступні ключові пункти:

1. Історія захворювання;

2. Клінічні прояви хвороби;

3. Обстеження на офтальмологічних аппаратах (офтальмоскопія);

4. Збір алергологічного анамнезу;

5. Результати клініко-лабораторних обстежень;

6. Результатів алергологічних обстежень.

Необхідно виключити неаллергічні форми ураженнь слизової оболонки ока, та захворювання, які можуть мати схожі симптоми:

1. Вірусні, бактеріальні, хламідійні кон'юнктивіти і кератокон'юнктивіти;

2. Кон'юнктивіти викликані лікарськими препаратами або косметологічними засобами;

3. Синдром «червоного ока»;

4. Синдром «сухого ока»;

5. Глаукому;

6. Блефарокон'юнктивіт;

7. Увеїти;

8. Кон'юнктивіти при системних захворюваннях;

9. Аутоімунних захворюваннях і ін.

 

Симптоми захворюванння

Як правило, при алергічному кон'юнктиві уражаються обидва ока. Симптоматика алергічного кон'юнктивіту розвивається в терміни від кількох хвилин до кількох діб від моменту впливу алергену. З'являється сильне свербіння очей, сльозотеча, печіння під повіками, набряк і почервоніння (гіперемія) кон'юнктиви, у важких випадках може розвиватись блефароспазм, світлобоязнь, птоз.

Свербіж при алергічному кон'юнктивіті може бути настільки інтенсивний, що змушує пацієнта терти очі постійно, що, призводить до ще більшого підсилення клінічних проявів алергічних кон'юнктивітів . На слизовій утворюються фолікули або дрібні «сосочки». При алергічних кон'юнктивітах виділення з очей прозоре. При приєднанні інфекції з'являється гнійний секрет з внутрішніх кутів ока.

При таких формах алергічного кон'юнктивіту як весняний та атопічний кератокон'юнктивіти крім слизової оболонки виникає ураження рогівки. Гострий лікарський кон'юнктивіт іноді ускладнюється набряком Квінке, анафілактичним шоком, може виникнути гостра кропив'янка, системний капіляротоксикоз, можуть бути ураження інших відділів очного апарата спостерігатися ураження повік та рогівки, сітківки та судинної оболонки, також може бути ураження зорового нерва.

При хронічних алергічних кон'юнктивітах симптоматика виражена скудно: характерні скарги на періодичний свербіж повік, печіння в очах, почервоніння повік, сльозотеча, виділяється помірна кількість слизу. Про хронізацію алергічних кон'юнктивітів кажуть, якщо захворювання триває 6-12 місяців.

 

Лікування алергічних кон'юнктивітів 

Як правило, лікування алергічних кон'юнктивітів проводиться в амбулаторно-поліклінічних умовах. Госпіталізація в стаціонар може бути показана при важкому або ускладненому перебігу алергічного коньюнктивита, який загрожує порушенням зору.

Немедикаментозне лікування включає елімінаційних заходи.

1. Усунення контакту з алергеном (наприклад, припинення контакту з домашніми тваринами та створення гіпоалергенного побуту при побутовій та епідермальній алергії, елімінаційні дієти при харчової алергії, усунення професійного контакту з причинним алергеном і т.д.)

2. Освітні програми (аллергошколи) для пацієнтів.

Медикаментозне лікування.

Лікування сезонного кон'юнктивіту. За 2-3 тижні до початку передбачуваного загострення алергічного кон'юнктивіту призначається профілактична терапія яка полягає в призначенні лікарем протиалергічних крапель в обидва ока, призначенні антигістамінних препаратів у вигляді таблетованних форм.

Лікування цілорічного кон'юнктивіту. В якості базисної терапії призначають лікарські препарати системної дії в таблетованій формі та у вигляді очних крапель. Лікування загострення цілорічного алергічного кон'юнктивіта проводиться за схемою, аналогічною лікування сезонного алергічного кон'юнктивіта. Основний патогенетичний метод лікування алергенспецифічна імунотерапія, яку призначає і проводить лікар алерголог-імунолог.

 

Не можна призначати глюкокортикостероїди (дексаметазон) при кон'юнктивіті вірусного генезу, призначати очні краплі і очні мазі, що містять антибіотики, протигрибкові та противірусні засоби при неускладнених формах алергічних кон'юнктивітів. Не можна призначати планові оперативні втручання на очах хворим із сезонним алергічним кон'юнктивітом в сезон пилкування етіологічено значущих алергенів.

 

Хворий з алергічним кон'юнктивітом підлягає спостереженню у алерголога-імунолога та окуліста. Основні заходи, котрі повинні виконуватись пацієнтов за допомогою лікаря:

1. Проходження алергенспецифічної імунотерапії поза сезоном пилкування алергенів,

2. Диспансеризація (скринінг): за 2-3 тижні до сезону пилкування рослин, корекція терапії при цілорічному перебігу алергічного кон'юнктивіта, контролювати за адекватність терапії супутніх алергічних захворювань,

3. Навчатись в аллергошколі.

 

Гострий атопічний кон'юнктивіт

Окремо виділяють атопічний кератокон'юнктивіт. Відомі дві форми атопічного кератокон'юнктивіту: дитяча та доросла. Дитяча форма розвивається у дітей до 5 років. У дорослих частіше розвивається у віці 35- 40 років

Причини і механізми розвитку атопічного кератокон'юнктивіту такі самі як і алергічного коньюнктивіту. Є тісний зв'язок з впливом алергену і відзначається ефект елімінації. Поразка очей двостороння.

На відміну від алергічного коньюнктивіту, при офтальмоскопії відзначається блідість кон'юнктиви і наявність жовтувато-білих крапок в області лімба. (точки або зерна Трантаса, плями Хорнера, які представляють собою точкові очажки з дегенеративно змінених еозинофілів). Клініко-лабораторні та алергологічні показники при атопічному кератокон'юнктивіт такі ж, як при алергічному кон'юнктивіті.

Категория: Мои статьи | Добавил: Vitalii12 (29.08.2014)
Просмотров: 1004 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Яндекс цитирования. Рейтинг@Mail.ru