Форма входа

Категории раздела

Поиск

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Главная » Статьи » Медицина » Законодательство

РЕФОРМА СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я: ДОСВІД ПОЛЬЩІ, ЧЕХІЇ І БОЛГАРІЇ ДЛЯ УКРАЇНИ (1 частина)

Потреба реформування охорони здоров’я в Україні


Проблеми реформування охорони здоров’я в нашій країні наразі є вкрай актуальними. Програма економічних реформ на 2010–2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» охоплює широкий спектр стратегічних перетворень за декількома напрямами, одним із яких є збереження і розвиток людського й соціального капіталу шляхом підвищення ефективності та стабільності соціального захисту, поліпшення якості й доступності медичного обслуговування. На цьому шляху Україні може знадобитися досвід країн ЄС, і насамперед Польщі, Чехії і Болгарії, які здійснили перехід від державної моделі охорони здоров’я до системи страхової медицини. 
В серії статей проводиться аналіз принципів побудови, закономірностей організації, тенденцій розвитку державного регулювання охорони здоров’я у країнах Східної Європи і визначення можливостей застосування їх позитивного досвіду для реформування системи охорони здоров’я України.

 

“Вузькі місця” державного медичного забезпечення.


Система охорони здоров’я, яка була успадкована постсоціалістичними країнами Східної Європи, забезпечувала загальне медичне обслуговування і характеризувалася широким охопленням населення. Але якість медичного обслуговування не відповідала стандартам, які застосовуються в розвинутих європейських країнах. Методи лікування були застарілими й менш ефективними в разі хронічного захворювання. У країнах із перехідною економікою становище ускладнилося зниженням доходів населення, а економічний спад призвів до значного зниження рівня доступності медичного обслуговування. 
Перед усіма країнами колишнього соцтабору постало складне завдання – збалансувати ефективність витрат, доступність та якість медичного обслуговування.
Постсоціалістичні країни Польща, Чехія і Болгарія пройшли складний шлях реформування. В основі моделі Семашка, яка впроваджувалася практично в усіх соціалістичних державах, лежали принципи загального й безкоштовного доступу населення до медичного обслуговування. Фінансування здійснювалося з коштів державного та муніципальних бюджетів. 


Організація системи охорони здоров'я європейського зразка.


Сьогодні Польща, Чехія і Болгарія я членами ЄС, і в них функціонує  соціально-страхова система охорони здоров’я, що фінансується за рахунок цільових внесків  і  найманих робітників, а також субсидій держави; медичні послуги оплачуються фондом охорони здоров’я, який є незалежним від держави, але діє в межах законодавства.  Порівняння організаційних параметрів системи охорони здоров’я постсоціалістичних країн та України наведене в таблиці.

 


Таблиця: Порівняння організаційних параметрів системи охорони здоров’я

постсоціалістичних країн та України

 

Автори:

І. А. Голованова - доктор медичних наук, професор, завідувачка кафедри соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я, ВДНЗУ „Українська медична стоматологічна академія”, Полтава, Україна

О. І. Краснова - аспірант кафедри політекономії, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Україна



Источник: http://“Економічний часопис XXI” 3-4 (2) 2014
Категория: Законодательство | Добавил: Vitalii12 (06.07.2014)
Просмотров: 606 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Яндекс цитирования. Рейтинг@Mail.ru