Форма входа

Категории раздела

Поиск

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Главная » Статьи » Медицина » Законодательство

РЕФОРМА СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я: ДОСВІД ПОЛЬЩІ, ЧЕХІЇ І БОЛГАРІЇ ДЛЯ УКРАЇНИ (2 частина)

Організація системи охорони здоров'я в деяких постсоціалістичних країнах ЕС

У Польщі, Чехії та Болгарії існують дві форми медичного страхування – обов’язкове (ОМС) і добровільне (ДМС).

 

 Модель організації системи охорони здоров'я в Польщі

У Польщі прийнято нові закони та змінено структуру медичної галузі. Відрахування громадян надходять у Народний фонд здоров’я, який має 17 регіональних відділень по всій країні. Фонд займається безпосередньо розрахунками між лікарями і пацієнтами, оплатою наданих населенню медичних послуг та ліків. Щоб позбутися довгих черг на операції, на ринку працює близько 20 фірм, які здійснюють ДМС, в основному це іноземні компанії. Сьогодні приватним медичним страхуванням охоплено лише близько 2 млн. поляків. Однак, за спостереженнями експертів, щороку польський ринок ДМС зростає на 10–15%.

 

Модель організації системи охорони здоров'я в Болгарії

$ У 1999 році в Болгарії відповідно до Закону про медичне страхування було створено Національний фонд ОМС. Він складається із центрального відділення та 28 регіональних фондів. Фонд фінансує всю мережу закладів охорони здоров’я, з якими укладено відповідні угоди. Сума внесків визначається Законом про бюджет фонду. У Болгарії також функціонують приватні страхові компанії у вигляді ДМС, але через високу вартість медичних послуг їх кількість незначна.

 

Модель організації системи охорони здоров'я в Чехії

 У Чеській Республіці існує 9 фондів медичного страхування. Страхові компанії самостійно збирають внески з працюючої частини населення, при цьому 60% зібраної суми вони передають національній страховій компанії – Загальній медичній страховій організації. Вона об’єднує зібрані кошти з коштами, виділеними з бюджету на ОМС осіб, які перебувають на обліку з безробіття, дітей із незабезпечених сімей, пенсіонерів. Внески працюючих громадян становлять 4,5% їх доходів, роботодавців – 9%. У нових умовах покращилося медичне оснащення лікарських кабінетів, з’явилося сучасне лабораторне та діагностичне обладнання, в аптеках побільшало раніше недоступних лікарських препаратів. Постійно організовуються міжнародні семінари, на яких чеські лікарі вивчають досягнення медичної науки, переймають досвід зарубіжних колег. Уряди країн Західної Європи та США надають гранти для проведення наукових досліджень у Чехії.

 

Модель організації системи охорони здоров'я в Україні.

 Україна продовжує дотримуватися основних принципів успадкованої від радянської системи державної моделі охорони здоров’я (модель Семашка), яка спрямована на забезпечення загального доступу громадян до безкоштовного надання гарантованого пакету послуг у державних медичних установах. Сьогодні основним джерелом фінансування галузі медицини в Україні є бюджетні кошти.

 

Додатковим джерелом фінансування охорони здоров’я Польщі, Чехії, Болгарії та України є приватні витрати у формі готівкових платежів домашніх господарств. Наприклад, частка приватних видатків на оплату медичних послуг у загальних видатках становить:

у Чехії 16,5%,

у Польщі – 28,8%,

в Україні – 48,3%.

Отже, питома вага приватних внесків у фінансуванні вітчизняної системи охорони здоров’я порівняно з іншими країнами є досить високою.

 

Автори:
І. А. Голованова - доктор медичних наук, професор, завідувачка кафедри соціальної медицини, організації та економіки охорони здоров’я, ВДНЗУ „Українська медична стоматологічна академія”, Полтава, Україна

О. І. Краснова - аспірант кафедри політекономії, Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, Україна

 



Источник: http://“Економічний часопис XXI” 3-4 (2) 2014
Категория: Законодательство | Добавил: Vitalii12 (09.07.2014)
Просмотров: 1200 | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Яндекс цитирования. Рейтинг@Mail.ru